İlk Çevrimiçi-Online Terapi Deneyiminizden Ne Beklemeli?

Özünde, Çevrimiçi-Online Terapi'nin amacı tuğla ve harç (geleneksel terapi) terapisine benzer: mevcut sorunlarınızı yeniden şekillendirmek için araçlar, çözümler ve yollar sağlayarak hayatınızın birçok alanındaki zorlukların üstesinden gelmenizi sağlar.

Bununla birlikte, çevrimiçi terapi, terapiyi avucunuzun içine koyması ve düşüncelerinizi ve zorluklarınızı istediğiniz zaman paylaşmanızı sağlaması bakımından farklıdır. Fiyatı daha uygundur. Ayrıca, çevrimiçi veya metin tabanlı terapinin tuğla ve harç terapisinden daha fazla olmasa da etkili olduğu bilinmektedir.

Çevrimiçi-online terapi deneyiminize başlarken neler bekleyebileceğiniz ve yol boyunca olumlu sonuçlar için beklentilerin nasıl belirleneceği aşağıda açıklanmıştır.

Bir Terapist ile Eşleştirme

Neden terapi aradığınızı anlayabilen, kişiliğinize uyan bir terapistle eşleşmek, zihinsel sağlık hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olmak için çok önemlidir.

Hollywood filmleri, terapistleri havalı, yasal pedleri olan yaşlı adamlar olarak gösterirken, bu durum gerçeklerden daha farklıdır. Terapistler, farklı geçmişlere sahip benzersiz şefkatli insanlardır. Sizin kadar ilginç ve eğlenceli olabilirler, bu da birlikte çalışmaya başladığınızda önemli bir bağlantı kurmanıza yardımcı olur.

Profesyonel olarak, çevrimiçi terapistler tamamen denetlenir (veya endüstri açısından "kimlik bilgileri"). Terapistler mesleki yeterliliğe sahip eğitim durumları yüksek düzeyde olmalıdır. Devletin gereksinimleri için bağımsız olarak en üst düzeyde lisans eğitimi zorunludur.

Ruh sağlığı sorunlarının teşhisi ve çözümünde farklı yöntemler geliştirebilirler. Ayrıca, çevrimiçi terapi platformunun ve metin terapisi gibi teknoloji tabanlı terapiyi çevreleyen metodolojinin nasıl kullanılacağı konusunda titiz eğitimi tamamlarlar.

Kısaca terapistlerin, yüz yüze ve çevrimiçi olarak terapi veya danışmanlık sağlamak için kalifiyeli olmaları gereklidir.

Ankara merkezli, Erdem Psikiyatri Merkezi sizlere online terapi hizmeti sunmaktadır. Sizlerde iletişime geçerek online terapi seanslarımıza en uygun fiyatlarla katılabilirsiniz.

Çevrimiçi - Online Terapi

Terapist Eşleştirme Nasıl Çalışır?

Çevrimiçi terapi yolculuğunuza başlarken, terapistlerle eşleştirme birkaç yolla ele alınır. Geleneksel olarak, etkileşime gireceğiniz ilk kişi bir danışma terapistidir. Bu, ihtiyaçlarınızı o uzmanlığa odaklanan veya durumunuz veya sorununuzla ilgili kapsamlı deneyime veya eğitime sahip başka bir uygulayıcıya (gerçek terapistinize) yönlendirme konusunda uzman olan sertifikalı bir terapisttir.

Terapist uzmanlıklarına örnekler: LGBTQIA + kimlikleri, travma sonrası stres bozukluğu (TSSB) ve ilgili travmalar veya anksiyete ve depresyon gibi yaygın durumlar.

Ayrıca, erkek veya kadın terapist veya kültürel geçmişini paylaştığınız biri için bir tercihiniz olabilir. Çevrimiçi terapi sağlayıcıları, sizi yaşadığınız yerdeki ihtiyaçlarınızı ve deneyimlerinizi tamamen anlayan biriyle eşleştirirken tüm tercihleri ​​göz önünde bulundurmak için ellerinden geleni yaparlar.

Terapist eşleştirme teknolojisi

Bazı çevrimiçi terapi şirketleri, cevaplayacağınız bir dizi soruyu temel alarak sizi bir terapistle doğru bir şekilde eşleştirmenize yardımcı olan eşleşen algoritmaları test ediyor. Eşleştirme yöntemi ne olursa olsun, süreç sırasında ve şu anda üstesinden gelmek istediğiniz sorunlarda dürüst olmak önemlidir.

Sizi Alan Bir Terapist ile Eşleşin

 

Yeni Terapistinizle Sohbete Başlama

Bir terapistle eşleştikten sonra, birbirinizi tanımak ve terapi hedeflerinizi tartışmak için kısa bir zaman harcarsınız. İlk randevu gibi ama ilginç duygu durumları olabilecek bir iletişim. Bazen terapistiniz size kendileri hakkında biraz bilgi veren kısa bir giriş videosuna sahip olur ve genellikle tanıtım videosu oturumunuz olur. Ardından, genellikle metin tabanlı bir sohbete girersiniz, ancak terapistinize video, ses ve resimli mesajlar da gönderebilirsiniz. Her şey süreçle konforunuzu sağlamakla ilgilidir.

Bu aşamada ortaya çıkan iki yaygın soru vardır: “ Ne hakkında konuşuyorum ” ve “Terapistimle nasıl iletişim kurmak istiyorum?” Bir sonraki adımlara geçelim.

Terapi Hedeflerinin Belirlenmesi

“Ne hakkında konuşuyorum?” Sorusu. Büyük ölçüde tedaviden ne almak istediğinize bağlıdır. Yaygın bir yanlış anlama, terapi konularının her zaman rock-dip'e vurmak veya bir kriz yaşamakla ilişkili olduğudur. Durum böyle olsa da, terapi gerçekten hayatınızdaki barikatları kaldırmak ve daha mutlu olmakla ilgili bir süreçtir.

Birlikte gösterimler şunlar kadar basit olabilir:

“Hayatta ne yapacağımıza karar vermekte zorlanıyorum.”

“Eşim ve ben konuşmuyoruz ve yaptığımız zaman argümanlarımız var.”

“İşime olan tutkumu kaybettim ve bu işimi etkiliyor.”

Çevrimiçi terapiyi tartışmak istediğiniz birkaç konunun bir listesini oluşturmak size - ve terapistinize - hayatınızda nerede olduğunuzu ve şu anda üzerinde çalışmanız gereken en önemli şeyleri hissetmenize yardımcı olacaktır. Bu, terapi ile ilgili başka bir yanlış anlama ortaya çıkarır: tartıştığınız tek şey sorunlu geçmişinizdir.

Çevrimiçi Terapide İletişim

Çevrimiçi terapi ile, kelimenin tam anlamıyla pijamalarınızda kanepede uzanabilir ve terapistinizle konuşabilirsiniz. Ve zihninizi birkaç farklı şekilde konuşabilirsiniz: metin, ses veya video aracılığıyla.

Metin tabanlı mesajlaşma

Terapistinizle metin yoluyla konuşmak, Messenger veya WhatsApp'taki bir arkadaşınızla tam olarak aynı değildir, ancak çevrimiçi terapide iletişim kurmanın en yaygın yoludur. Çevrimiçi terapide, metinler eşzamansızdır, yani bir mesaj (veya mesajlar grubu) gönderirsiniz ve terapistiniz aynı gün biraz sonra ve genellikle günde iki kez yanıt verir. Yarı düzenli metin yazarsanız, bu 45 dakikalık bir kişisel terapist seansında neleri kapsayacağınıza ekler.

İş yerinizde, sınıflar arasında veya bir otobüs yolculuğu evinde aklınızdakileri paylaşma esnekliği, bir çözüm bulmak için terapistinizle görüşmeden önce bir hafta beklemek zorunda kalmamanızı sağlar. Ayrıca en sevdiğiniz emojileri bırakabilirsiniz!

Sesli mesajlaşma ve oturumlar

Terapi yolculuğunuzda sesli mesajları kullanmanın salt metin mesajlarına göre birkaç avantajı vardır. Belirli bir konu hakkında daha ayrıntılı olarak tartışmanıza olanak tanır.

Belki de ilk buluşmada dille duygularını ifade ediyorsundur. Sesinizdeki gerginliği duyacak ve okuyacak terapistiniz için hızlı bir mesaj kaydedebilirsiniz. Ayrıca akşam yemeğine hazırlanmak veya alışveriş yapmak gibi diğer görevler üzerinde çalışırken de rekoru kırabilir ve fikrinizi söyleyebilirsiniz.

Görüntülü mesajlaşma ve oturumlar

Yüz yüze tedaviden çevrimiçi tedaviye geçiş yapıyorsanız - belki de daha rahat ve uygun fiyatlı olduğu için - çevrimiçi terapinin video seçeneklerini kullanarak yüz yüze görüşebilirsiniz. Snapchat üzerinden arkadaşlarınıza gönderdiğiniz video özçekimleri veya en iyi arkadaşınızı Facetiming gibi olabilir.

İki video seçeneği vardır: bir video kaydettiğiniz ve istediğinizi paylaştığınız video mesajlaşma veya yüz yüze video oturumları (muhtemelen bir tuğla ve harç terapisi deneyimini daha yakından yansıtan). Temel fark, kanepenizin bir terapistin ofisinde olduğundan daha rahat olmasıdır.

Yine, tercihinize ve çevrimiçi terapi planınıza bağlı olarak, terapistinizle nasıl konuşacağınızın  seçimi size ait. Terapi iletişim ile ilgilidir, ancak kendinizi rahat hissederseniz duygularınızın ifadesi mümkün olur.

Online-Çevrimiçi Terapi Sonuçlarına İlişkin Beklentileri Belirleme

Birçok yönden, anında tatmin etmeye alıştık (aynı gün Amazon teslimatı, kimse?), Ancak kişisel mutluluğunuza bir fiyat veya sınır koymamalısınız. Çevrimiçi terapiden kaynaklanan değişikliklerin fark edilmesi biraz zaman alır, ancak buna takılanlara göre, kesinlikle buna değer.

Online Terapi alanında öncü olan Ankara Erdem Psikiyatri Merkezi iletişim bilgilerine erdempsikiyatri.com/iletisim sayfasından ulaşabilir, her türlü sorunuz için destek alabilirsiniz.

Erdem Psikiyatri Whatsapp Numarası