Özgül Öğrenme Güçlüğü Nedir? Disleksi ve Diskalkuli Tedavi

Özgül Öğrenme Güçlüğü Nedir? Disleksi ve Diskalkuli Tedavisi

 

Özgül Öğrenme Güçlüğü Nedir?

➔    Özgül öğrenme güçlüğü ya da diğer adıyla özgül öğrenme bozukluğu genellikle çocukluk döneminde farkına varılan, ortalama ve ortalama üstü zekaya sahip olunsa da belirli alanlarda öğrenmeyi güçleştiren bir bozukluktur.
➔    Özgül öğrenme güçlüğü yaşam boyu sürer ve tek tedavisi psiko eğitimdir. Özgül öğrenme güçlüğü teşhisi / tanısı konan çocuğun okuldakinden farklı olarak özel eğitim ile öğrenmesi desteklenmelidir.
➔    Özgül öğrenme güçlüğü yaşayan çocukların öğrenme tarzları akranlarından farklıdır. Ancak ''her özgül öğrenme bozukluğu aynı değildir''.

 

Özgül Öğrenme Güçlüğü Türleri

➔    Özgül Öğrenme Güçlüğü Disleksi ve Diskalkuli şeklinde iki farklı alanda incelenebilir. Disleksi Nedir ve Diskalkuli Ne demek, Disleksi belirtileri ve diskalkuli çalışmaları nelerdir biraz bahsedecek olursak;

Disleksi (Dyslexia) Nedir ve Disleksi Belirtileri:

●    Disleksi (dyslexia), okuma, heceleme ve yazma gibi sözel becerilerde çocukta olan nörolojik bir farklılıktır ( Disleksi Merkezi, http://disleksi.com.tr/ adresinden 2019 tarihinde elde edilmiştir).
●    Okumayı öğrenmede gecikme ve akranlarına oranla daha çok zorlanma
●    Okurken ve yazarken zorlanma, harf atlama veya harfleri sistematik bir şekilde yanlış yazma
●    Harfleri karıştırma ( b,d gibi)
●    Rakamları karıştırma (6,9 gibi)
●    Okuduğunu anlamada zorlanma
●    Sıralı ezber gerektiren konularda zorlanma ( aylar, haftalar vb.)
●    Ritmik saymada ve çarpım tablosu öğrenmede zorlanma
●    Renkleri karıştırma
●    Sağı-solu karıştırma
●    Ayakkabıları bağlama,çatal-bıçak kullanma gibi motor becerilerde zorlanma
 gibi belirtiler, çocukta disleksi olduğunu düşündürür. Disleksi sahibi çocuk farklı öğrenme stratejilerine ihtiyaç duyduğu için klasik okul sisteminde akranlarından geri kalabilir. Bu sebeple okula gitmek, ders çalışmak istemeyebilir.
    

Diskalkuli Nedir ve Diskalkuli Belirtileri:

Diskalkuli sayılar, semboller ve matematiksel becerilerde zorlanmaya sebep olan öğrenme güçlüğü çeşididir. Diskalkuli olan çocuklarda:
●    Toplama, çıkarma gibi temel matematiksel işlemlerde zorlanma
●    Çarpım tablosunu ezberleyememe
●    Saatleri öğrenememe
●    Soyut problemlerde zorlanma ve yapamama
●    Para sayamama
gibi belirtiler çocukta diskalkuli olabileceği şüphesi uyandırır.
➔     Öğrenme güçlüğü teşhisinde en önemli nokta, çocuğun zeka gelişiminde hiçbir problem olmaması buna rağmen belirli konularda öğrenmede büyük zorluk yaşamasıdır.
➔    Öğrenme güçlüğü, özel eğitimle aşılabilir bir öğrenme farklılığıdır. Öğretmenlerin, ailenin bu durumu zamanında fark etmesi ile çocuk akranlarını akademik anlamda yakalayabilir.
➔    Özgül öğrenme güçlüğü, çocuğun sosyal becerilerini de etkileyebilir. Sözlü olmayan iletişimde karşıdakini anlamama, kendi duygularını tanımlayamama gibi gibi problemler yaşanabilir. Ayrıca özgül öğrenme güçlüğünde insanların yüzlerini hatırlamakta zorluk çekmeyen birisi, dikkat etmesine rağmen isimleri hatırlayamama gibi bir durum sergileyebilir.
➔    Özgül öğrenme güçlüğü olan çocuklarda öfke ve kaygı gözlemlenebilir. Nadir olmakla birlikte depresyon da görülebilmektedir (Disleksi Merkezi, http://disleksi.com.tr/ adresinden 2019 tarihinde elde edilmiştir.). Özgül öğrenme bozukluğu olduğundan şüphe duyduğunuz çocuklar bir an önce uzman kişi tarafından test edilmeli ve özel eğitim sürecine sokulmalıdır. Özgül öğrenme güçlüğü tedavisi için ilaç tedavisi uygulanmazken psikiyatrist tarafından gerekli görülürse depresyon, dikkat eksikliği ve hiperaktivite vb. birlikte görülebilen bozukluklar için ilaç tedavisi başlanabilir.
➔    Özgül öğrenme güçlüğü kalıtsal olarak geçen nörolojik bir farklılıktır. Çocukluk döneminde tedavi edilmezse yetişkinlik döneminde geçmez, zor okuma, okuduğunu anlamada zorluk olarak devam edebilir (Disleksi Merkezi, http://disleksi.com.tr/ adresinden 2019 tarihinde elde edilmiştir.).
➔    Özgül öğrenme güçlüğü, önlenemez ancak erken tanı ile birlikte çocuğun akademik başarısı üzerindeki etkisi belirgin ölçüde azaltılabilir.
     
Çocuğunuzda öğrenme güçlüğü olduğundan şüpheleniyorsanız, Ankara Psikiyatri ve Psikolog Merkezi Kızılay adresimizde uzman psikolog ve psikiyatristlerimize özgül öğrenme Güçlüğü testi, disleksi testi online ve diskalkuli ayrıcı testi yaptırabilirsiniz. Ayrıca özgül öğrenme güçlüğü bataryası eğitimi 2020, Disleksi eğitimi, diskalkuli eğitimi ve tedavisi için randevu ve ücret bilgisine iletişim bilgilerimizden ulaşabilirsiniz.

 

Erdem Psikiyatri Whatsapp Numarası