Sertralin (Lustral) Nedir?

Sertralin, serotonin geri alım inhibitörü olarak bilinen ilaç grubuna ait bir antidepresan ilaçtır. Serotonin, sinir hücreleri arasındaki iletişimi sağlayan bir nörotransmitterdir. Ruhsal durumu, duyguları, davranışları etkileyen bir kimyasaldır. Depresyon, anksiyete gibi durumlarda beyindeki serotonin miktarı azalır. Beyindeki serotonin miktarını düzenleyici etki yapar. Misol, Lustral, Seralin, Serdep, Serotop gibi ilaçların içinde bir antidepresan madde olarak bulunur. Bu ilaçlar arasından en çok bilinen Lustral’dir. 

Ne İşe Yarar?

Yetişkinlerde depresyon, anksiyete bozuklukları, travma sonrası stres bozuklukları, obsesif kompulsif bozukluk, panik bozukluk tedavisinde kullanılır. 6-18 yaş arasında obsesif kompulsif bozukluk tedavisinde de kullanılan bir ilaçtır. Pek çok depresyon vakasını başarıyla tedavi ettiği gibi diğer antidepresanlara göre daha az yan etkiye sahiptir. Doktorunuz yukarıda belirtilerin durumlar dışında da tavsiye edebilir, doktorunuzdan ayrıntılı bilgi alınız.

Nasıl Kullanılır?

Sertralin Kullanımı Yan Etkileri

1. Kapsül ya da tabletler günde tek doz alınır.

2. Genellikle yemekle ya da yemekten sonra alınır

3. Bir bardak su ile bütün olarak alınmalıdır.

4. Her gün aynı saatte alınacak şekilde günün herhangi bir saatinde alınabilir (doktorunuz aksini söylemediyse).

5. İlaç uykusuzluk gibi bir yan etki yaptıysa ilacı sabah almanız, uyuklama gibi bir yan etki yaptıysa gece yatmadan önce almanız daha uygun olacaktır.

6. Kullanmayı unuttuğunuz bir doz olursa hatırladığınız an ilacı almanız, eğer bir sonraki doz alım zamanına az kaldıysa dozu atlayıp, normal doz alımına devam etmeniz daha uygundur. Telafi etmek için 2 doz alınmamalı.

7. Tedavi sürecinde alkol almaktan uzak durmalısınız.

8. Tedavi sürerken herhangi bir ilaç kullanmanız gerektiğinde doktorunuza danışın.

9. Tedavi sürecinde greyfurt tüketmemek gerekir. Greyfurtta bulunan bazı kimyasallar kandaki sertralin miktarını arttırarak zararlı hale gelmesine sebep olabilir.

10. Tedavinin ilk günlerinde araç kullanımından kaçının. İlk haftadan sonra kendinizi iyi hissediyorsanız araç kullanmaya devam edebilirsiniz.

Fluoksetin Kullananlar İçin Önemli Bilgiler

Kullanımda Dikkat Edilecek Konular?

1. Tedaviye başlamadan önce geçmişte kullandığınız antidepresanlara ya da başka ilaçlara alerjinizin olup olmadığını doktorunuza bildiriniz.

2. Epilepsi, barsak kanaması, glokom, mani, gebelik riski gibi durumlar varsa bunu mutlaka doktorunuza bildiriniz.

3. İlacı kullanırken diş çekimi yaptıracak ya da ameliyat olacaksanız sertralin tedavisi gördüğünüzü doktorunuza bildiriniz. Doktorunuz işlem yapılmadan kaç gün önce sertralin kullanımını bırakmanız gerektiğini ve ne zaman devam edebileceğinizi belirleyecektir.

4. İlacını güneşten ve nemden uzak tutmalısınız. 

Doz Miktarı ve Doz Hesabı

Yetişkinlere önerilen doz genellikle 50 mg’dir. Birkaç haftalık kullanımdan sonra 100 mg alınmaya başlanır. Gerekirse kademeli olarak yükseltilir. Depresyon ve obsesif kompulsif bozukluk tedavisinde en fazla 200 mg kullanılır. 6-12 yaş arasında 25 mg ile başlanır ve gerekirse zamanla artırılır. Gençlerdeki kullanımı da yetişkinlere benzer dozlarda düzenlenir. Gerekli doz ve gerekli kullanım süresi hastalığın seviyesine ve varsa diğer hastalıklara bağlı olarak değişecektir.

Essitalopram Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gebelik ve Emzirme Döneminde Sertralin Kullanımı : Gebelik döneminde kullanımının güvenilir olduğuna dair veriler vardır. Ancak bu dönemde bebeğinizin sağlığı çok önemli olduğu için doktorunuz tarafından kâr-zarar hesabı yapılır. Buna göre kullanımın uygun olup olmadığına karar verilir. Gebelikte tedavi edilmemiş depresyon da bebek için zararlıdır. Bu yüzden gebelik planınız varsa gebelik esnasındaki tedavi yöntemleri hakkında doktorunuzdan ayrıntılı bilgi alınız. İlaç tedavisi devam ederken oluşan gebelik hakkında doktorunuza bilgi veriniz.

Emzirme Döneminde Kullanımı : Anne sütüne geçen bir ilaçtır. Bu miktarın az olduğuna dair araştırmalar vardır. Ancak emzirme döneminde ilaç kullanımı için doktorunuzdan ayrıntılı bilgi alınız. Emzirme döneminde kullanıma bağlı olarak bebeğinizde iştahsızlık, uyku bozuklukları, huzursuzluk olabilir. Bunun takibini yapıp doktorunuza bilgi veriniz.

Kimler Kullanmamalı?

Doktor kontrolünde ve doktor reçetesiyle kullanılması gereken bir ilaçtır. Aşağıda belirtilen durumlardan birini, daha fazlasını ya da başka bir özel durumu yaşayanların bu durumu doktoruna bildirmesi gerekir.

1. Bu ilaca karşı duyarlılık öyküsü olanlar,

2. Kalp rahatsızlığı olanlar,

3. Glokom rahatsızlığı (göz tansiyonu) olanlar,

4. Karaciğer rahatsızlığı olanlar (özellikle ileri karaciğer yetmezliği),

5. Epilepsi rahatsızlığı olanlar,

6. Elektrokonvülsif tedavi görenler,

7. Diyabet hastaları,

8. Gebe veya gebelik ihtimali olanlar,

9. Geçmişte mide-barsak kanaması geçirenler,

10. Sürekli kullandığı ilaç olanların sertralin kullanması sakıncalı olabilir.

Risperdal Nedir ve Ne İçin Kullanılır?

Hangi İlaçlarla Beraber Kullanılmamalı?

Tedaviye başlamadan önce kullandığınız ilaçların tamamını doktorunuza bildiriniz. Tedavi süresince kullanmak zorunda kaldığınız ilaçlar olursa ya da kullandığınız bir ilaçta doz değişimi, ilacı bırakma durumu olursa doktorunuza bildiriniz. İlacı kullanırken alınması sakıncalı ve etkileşime sebep olabilecek diğer ilaçlar aşağıdaki gibidir:

1. Opiod türü ağrı kesici ilaçlar,

2. Epilepsi ilaçları,

3. Parkinson tedavisinde kullanılan ilaçlar,

4. Kas gevşeticiler,

5. Soğuk algınlığı ilaçları,

6. Doğum kontrol hapları,

7. Uyku ilaçları,

8. Uykuya yardımcı takviye gıdalar,

9. Bağımlılık tedavisi için kullanılan ilaçlar,

10. Zayıflamaya yardımcı bazı ilaçlar,

11. Sarı kantaron takviyeleri.

Lustral Zayıflatır mı?

Lustral etkin maddesi olan sertralinin iştah arttırıcı ve azaltıcı yönde yan etkileri bulunabilir. Hangi yan etkinin kimlerde görülebileceğini anlamak zordur. İştah arttırıcı yan etkisi sebebiyle kilo aldırabileceği gibi iştahı keserek zayıflatabilir de. Ya da bu konuda herhangi bir yan etki görülmeyebilir. Yani kilo aldırdığını ya da zayıflattığını söyleyemeyiz.

Ritalin Yan Etkileri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Lustralin Yan Etkileri

Panik atağı sebebiyle kullanımı durumunda ilk haftalarda semptomlarda kötüleşme görülebilir. İlacın yan etkileri ilk birkaç hafta içinde yok olacaktır. Eğer rahatsız edici bir düzeyde devam ediyorsa doktorunuza başvurunuz. İlaç değişikliği ya da doz değişikliği gerekiyor olabilir. Ciddi yan etkilerin görülmesi halinde en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalısınız. Kullanıma bağlı gelişen yan etkiler aşağıdaki gibidir.

Yaygın Yan Etkiler:

1. Baş ağrısı,

2. Baş dönmesi,

3. Yorgunluk hissi,

4. Uykusuzluk,

5. Ağız kuruluğu,

6. Mide bulantısı.

Ciddi Yan Etkiler:

1. Ciddi düzeyde baş dönmesi, bayılma,

2. Halsizlik ve denge kaybı,

3. Baş ağrıları, odaklanma ve hafıza sorunları,

4. Yerinde duramayacak kadar hareketli olmak, yorgunluk hissetmemek,

5. Ciltte sarımsı renk,

6. Göz beyazlarında sarımsı renk,

7. İdrarda ve dışkıda kan görülmesi,

8. Diş etlerinde sebepsiz kanamalar,

9. 10 dakika içinde durmayan kanamalar.

Bu ilaca alerjinizin olması halinde nefes almada güçlük yaşayabilir, cildinizde kırmızı kabarcıklar görebilirsiniz. Yüzünüzde, gözünüzde dil ve dudaklarınızda şişme olabilir. Bu durumlarda da hemen bir sağlık kuruluşuna başvurmalısınız.

Sertralin Lustral Kullananlara Önemli Bilgiler

Lustral (Misol, Lustral, Seralin, Serdep, Serotop​) Yan Etkileri Nasıl Önlenir?

Lustral kullanımı mide bulantısı yapıyorsa ilacınızı yemeklerden sonra alınız. Baş ağrısına karşı yeterince dinlenebilirsiniz. Yeterli miktarda su tükettiğinizden emin olun. Eğer baş ağrılarınızda hafifleme olmuyorsa doktorunuzun tavsiyesiyle bir ağrı kesici kullanabilirsiniz. Uykusuzluk yapıyorsa sabah saatlerinde, uyuklama yapıyorsa akşam yatmadan önce alabilirsiniz. İshal olursanız vücudunuzun su kaybını önlemek için bol bol su tüketin. İshal tedavisi için doktorunuza danışınız. Bu ilacı, faydalarının yan etkilerinden daha fazla olduğu için kullandığınızı unutmayın. Yan etkiler sebebiyle ilaç tedavinizi kesmeyiniz. Sertralin tedavisi diğer antidepresanlar olduğu gibi doktor kontrolünde kullanılmalı ve doktor gözetiminde bırakılmalıdır. Tedavi sonlandıktan sonra doktor tavsiyesi ile azaltılarak bırakılır.

DİKKAT!... Kendi kendinize sertralin kullanmaya başlamayın. Eğer antidepresan kullanmaya ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız Ankara Psikiyatri: https://www.erdempsikiyatri.com/randevu ile online randevu oluşturun ya da bizimle iletişime geçin.

Erdem Psikiyatri Whatsapp Numarası