• İzmir 2. Cad. No:34 Kat:5 Kızılay/ANKARA
  • Her gün 09:00 - 20:00
  • 0 312 417 00 79
  • 0 539 856 00 79
Uzm. Klinik Psikolog Döne SARIKAYA

Uzm. Klinik Psikolog Döne SARIKAYA

Uzman Klinik Psikolog Döne SARIKAYA​

 

Uzm. Klinik Psk. Döne SARIKAYA Fransa'da dünyaya gelmiştir. İlkokulu, ortaokulu ve liseyi Quimper de bitirdi. Brest Üniversitesi (Université de Bretagne Occidentale), Psikoloji bölümünde lisans eğitimini tamamladı.

Lisans eğitimi sırasında (2007-2008), boşanma sürecinde ve boşanma sonrası ailelerine ve çocuklarına danışmanlık hizmeti veren bir merkezde staj yaptı. Ailelerde iletişim sorunları ve bunların çocuk üzerindeki etkisine ilişkin araştırma gerçekleştirdi. Ayrıca, 6 ay süreyle özel çocukların devam ettiği, devlete bağlı bir ortaokul-lisede (EREA), şiddet, akran zorbalığı, depresyon konuları üzerinde araştırma yaptı. Aynı süreçte bu okuldaki öğretmenlere danışmanlık yaptı.

Klinik psikoloji yüksek lisansı sürecinde çocuk psikiyatri bölümünde (2008-2009 ) Hôpital de jour de Pédopsychiatrie, EPSM Gourmelen ve Yetişkin Pskiyatri bölümünde (2010-2011), Unité d'admission en psychiatrie adulte, EPSM Gourmelen, olmak üzere iki yıl staj yaptı. Bu stajlarda psikozlu, bağımlı ve otizmli bireylerle çalışma imkanı buldu. Süpervizyon eşliğinde grup ve bireysel terapiler yaptı. Stajı sırasında, alkol ve madde bağımlılığının anne çocuk iletişimini nasıl etkilediğini araştırdı.

2011 yılında Universite de Nantes'da Klinik Psikoloji Yüksek lisansı sırasında “Anne-çocuk ilişkisinde alkolün psikolojik etkileri” ve “Psikozda vücudun sembolik anlamı” olmak üzere iki tez çalışmasını tamamladı.

2012-2013 yılları arasında, bir yıl Fransa'da, bir özel klinikte bağımlı bireylerle çalıştı.

2013 yılının sonunda Türkiye'de yaşamaya karar verdi. 2013 Aralık itibariyle Türkiye’ye döndü.

Bilted Psikiyatri Merkezinde 2013-2019 yılları arasında çocuk, ergen ve aileleri ile çalışmalarını sürdürdü.

2019 Nisan ayından itibaren Psikiyatri Uzmanı, Doç. Dr. Murat Erdem'in Ankara Psikiyatri ve Psikolog merkezinde çalışmaya devam etmektedir.

 

Eğitimler :

 
• 2008 – 2011 : Master professionnel option clinique et psychopathologique (Mention Bien/Derece) – Université de Nantes /Nantes Üniversitesi, Psikoloji, Yüksek Lisans (Klinik ve Psikopatoloji)
 
• 2004 – 2008 : Licence de Psychologie (Mention A Bien/Derece) – UBO – BREST/ Brest Üniversitesi, Psikoloji Lisans
 
• 2001 – 2004 : Terminale Littéraire – Lycée de Cornouaille – QUIMPER (Baccalauréat)/ Cornouaille Lisesi
 

Yayınlar/Araştırma/Tezler :

 

• Mémoire Master professionnel (Yüksek Lisans, tez sunumu) : « Les maisons thérapeutiques : un lieu de stage original ! », (Psikoz hastaları için özel merkezler, psikolojik, sosyal yardımlar uygulayabilmek)

• Mémoire Master 1 (Yüksek lisans tez sunumu) : « La place de l'alcool dans la relation mère-enfant » (Anne-çocuk ilişkisinde alkolün psikolojik etkileri)

• Araştırma : « L'image du corps dans la psychose » (Psikozda vücudun  sembolik anlamı)

• Analitik klinik  « transsexualisme » (Transexüalite), la « métaphore délirante »  (Delüzyon), et les « questions identitaires » (Kimlik arayışı).

• Konferans : « Quel corps aujourd'hui ? Regards croisés Psychanalyse, Médecine, Philosophie » düzenleyen Profesör Doktor Régnier Pirard, Nantes Üniversitesi

 

Verdiği konferanslar :

• 2015-2018 : Lycee Charles De Gaulle, Ankara :

- Grup terapileri (Şiddet, akran zorbalığı, farklı bir ülkede adaptasyon süreçleri, ergenlikte davranış problemleri, …

- Fransızca ve türkçe anne ve baba tutumları ile ilgili konferanslar...

• 23 aralık 2018 : ABC Koleji, Ankara :

-  Anne-Baba eğitim sempozyumu “Ailede Eğitim

• Fransa’daki Türk derneklerinde Entegrasyon, İki kültür, Kimlik arayışı, Eğitim, Şiddet, Özgüven konularında konferanslar verdi.

 

Çalışma alanları  :

Aile içi iletişim, anne-baba tutumları, anne-baba boşanma süreci, gece korkuları, çocukluk döneminde mastürbasyon, alt ıslatma, tuvalet eğitimi, kardeş kıskançlığı, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, ergenlik döneminde yaşanan sorunlar, depresyon, anksiyete bozukluğu, özgüven eksikliği, sınav kaygısı, dıkkat dağınıklığı, fobi, davranış bozukluğu (yalan, çalma, ...), öfke kontrolü, yeme bozuklukları, bağımlılık (İnternet, madde, alkol,...), cinsel kimlik sorunlari, .