Cinsel Terapi Nedir?

Cinsel terapi, cinsel sorunlar konusunda eğitim almış deneyimli psikiyatrist ve psikologlar tarafından, eşlerin kendilerini ve birbirlerini tanımalarını sağlayan, cinsel yönden eksik bilgilerini tamamlayıp, cinsel yaşantılarını olumsuz etkileyen duygu, düşüncelerin ve kaygıların giderilerek sağlıklı bir cinsel hayatın oluşturulması sağlanan bir terapi yöntemidir. Cinsel terapistlerin öncelikle terapiye gelen hastaların sorunlarının kaynağının ne olduğunu bulmaları gerekir. Cinsel sorun yaşayan kişilerle terapi seanslarına geçmeden önce gerçekleştirecekleri ön görüşmeler ile cinsel sorunların kaynağını bulmaya çalışırlar. Eğer sorun fiziksel ise hastalarını üroloji veya dahiliye gibi ilgili alanlara yönlendirirler.

Cinsel Terapist Kimdir?

Cinsel sorunları üzerine, psikiyatri merkezlerine başvuran danışanların rahatlıkla mahrem olan sıkıntılarını ifade edebilecekleri ve sıkıntı yaşadıkları konularda birlikte çalışabilecekleri düzeyde cinsel terapi konusunda eğitim almış ve alanında uzman psikolog ve psikiyatrilerdir.

Ankara Cinsel Terapist Hizmeti

Cinsel terapist, bu konuda uzman eğitimi almış, mesleki yeterliliği ve donanımı olan, tarafsız, hoşgörülü, esnek, yargılamayan, her koşulda hastasının menfaatini düşünen ve hasta mahremiyetine önem veren güvenilir biridir. Cinsel terapist, hastalarını önce bir ön muayeneden geçirmeli, gereken tetkikler ve araştırmalar sonunda teşhis koymalıdır. Cinsel terapist, hastasına uyguladığı tedaviden sorumludur ve uygulayacağı tedavinin tüm olumlu ve olumsuz yanlarını hastasına bilgi vermelidir. Cinsel terapist ile hastası arasında terapiler ve tedavi sırasında asla fiziksel bir temas yoktur. Hasta ile arasında tedavi dışında herhangi bir ticari veya sosyal ilişkisi yoktur. 

Terapi Sonunde Tedavi Edilen İşlev Bozuklukları

  • - Erken boşalma,

  • - Sertleşme bozukluğu,

  • - Disparoni (kadında ağrılı cinsel ilişki),

  • - Kadın ve erkekte cinsel istek bozukluğu,

  • - Vajinismus,

  • - Kadında uyarılma bozukluğu,

  • - Kadın ve erkekte orgazm bozukluğudur.Orgazm Olamama

  • - Ağrılı Cinsel Birleşme

Terapi Süreci Nasıl İşler?

Cinsel yaşam aile ve birlikteliğin vazgeçilmez bir unsurudur. Günlük yaşamın zorlukları, stres, bilgi ve deneyim eksikliği, yanlış inanç ve yetiştirme tutumları ile iletişim sorunları çiftlerin arasında cinsel sorunların oluşmasına yol açabilmektedir. Çözümlenmeyen sorunlar aile ve ilişkilerin yürütülmesinde büyük sorunlar oluşturabildiği gibi, yaşamdaki haz kaynaklarımızı azaltıp, hayat kalitemizin de düşmesine yol açmaktadır.

Cinsel terapi sırasında vücudun cinsel bölgelerinin anatomisi ve fizyolojisi anlatılarak, cinsellik kavramı anlatılır. Cinsel bölgeler ve cinsel ilişkiye dair bilgilendirme yapılır. Bu bilgilendirme yazılı ve görsel eğitim materyalleri ile desteklenerek, eşlere ev ödevleri verilerek cinsel terapi uygulanır. Eşler arasındaki gerilimin ve çekingenlik giderilir. Seanslarda verilen öğretilerin aşk oyunları ile pekiştirilmesi sağlanarak eğitimin kalıcı olması sağlanır. 

Ankara Cinsel Terapi Merkezi

Cinsel terapi tedavileri bu konuda uzman ve deneyimli psikiyatrist ve psikologlar tarafından muayenehane veya hastanelerde yapılır. Ankara Psikoterapi Kliniğinduzman psikolog ve psikiyatrilerimiz tarafından merkezimize başvuran eşler teker teker görüşmelere alınır. Sorunun fizyolojik mi yoksa psikolojik mi olduğunun tespiti için bazı psikolojik, ürolojik ve jinekolojik testler hastalarımızdan istenebilir. Bu testler sonucunda uzman psikolog ve psikiyatrilerimiz tarafında sorunun psikolojik olduğunun tespit edilmesi sonrasında eşlere cinsel terapi süreci ve tedavi yöntemleri anlatılarak eşlerin terapi süreci için onayları alınır.

Cinsel terapi tedavileri bu konuda uzman ve deneyimli psikiyatrist ve psikologlar tarafından özel klinik veya hastanelerde yapılır.

 
Erdem Psikiyatri Whatsapp Numarası