Ebeveyn danışmanlığı nedir?

Ebeveyn danışmanlığı; öğrenci veya velinin hedefine ulaşmak için kullandığı ve doğru tercihler yapmasını sağlayan danışmanlık hizmetidir. Ebeveynleri ortaokul ve lisedeki çocuklarla, yakın zamanda üniversiteye giriş sürecini yönlendiren ve devlet üniversitelerine kabul ya da kayıt yaptırmış olan ebeveyn danışmanları ile yapılır. Ebeveynlerin eğitim ve kolej kabul süreciyle ilgili çeşitli konularda istişarede bulunacak diğer deneyimli ebeveynleri bulmalarını sağlayan bir bilgi ve deneyim paylaşım platformudur. Ankara psikiyatri kliniği ve psikiyatri uzmanı bunu sağlamaktadır.

Psikolog Ebeveyn danışmanları, kendi çocuklarının akademik, sportif tutkularını geliştirmelerine ve seçtikleri okullara kabul edilmelerine yardımcı olmaları konusunda bir tecrübeye sahiptir. Bir topluluk olarak, danışmanlar oldukça seçici kolejlerde okuyan çocuklara danışmalık yaparlar. Her akademik alana yönelik yaz sonrası programlar ve en üst düzeyde akademik deneyim ve bilgi sahibidirler. En önemlisi, öğrenmeyi seven ve ilgi alanlarını en üst düzeyde takip eden çocukları yetiştirirler.

Ebeveyn Danışmalığı Alanları Nelerdir?

Akademik ve ders dışı kategoriler, tavsiye konuları ve lise deneyimleriyle ilgili özel koşullar dahil olmak üzere bir konuda danışmalık hizmeti alınır. – Bu kapsamda danışman profillerine göz atmanız ve ilgili deneyimleri olan bir veya daha fazla danışman seçmelisiniz. - Seçtiğiniz Ankara da Psikolog Danışmanı bir saatlik danışma için ücret alır.  Ortaokul ve lise öğrencilerine sahip olan ebeveynler, danışmanlardan faydalanabilir. Ortaokulda ve lisenin ilk yıllarında çocukları olan ebeveynler, öğrencilerinin akademik ve ders dışı ilgi alanlarını keşfetmelerine ve en üst düzeyde onları takip etmelerine yardımcı olmaları konusunda tavsiye alabilirler.

Ankara Psikiyatrist ve terapistleri ortaokul ve lise öğrencilerine sahip olan ebeveynler bu hizmeti kullanarak nasıl bir akademik yaşam hayal ettiklerini yanında erken başvuru, başvuruları nasıl dolduracaklarını, hangi ek evrakları göndereceklerini gibi bir çok alanda yardımcı olur. Oradaki bilgi ve tecrübe çok önemlidir. Sizin ve çocuğunuzun yaşadığı yolculuğa aşina olan bir danışman bulmak, çocuğunuzun eğitim hedeflerini ve gelecekteki çabalarını doğru yönde ilerletmek için ihtiyaç duyduğunuz bilgileri edinmenize yardımcı olacaktır.

Bir çocuk için çeşitli kaygıları ortaya çıktığında, ebeveynlerin çocuklarıyla güvenli, aile dostu bir ortamda zaman geçirebilmeleri gerekir. “Çocukların ebeveynleriyle kaliteli zaman geçirebilecekleri güvenli ve tarafsız bir ortamda olmaları büyük önem arz eder. Oyun odası ve mutfak gibi çok sayıda özel alan sağlar; aileler, bir yemeği paylaşmak veya oyun oynamak gibi normal günlük aktiviteler yaparak bağ kurabilirler. Ziyaretler ebeveynleri ve çocukları müdahaleci olmayan bir şekilde denetlemek için eğitilmiş, ancak bir güvenlik kaygısı meydana gelirse müdahale edebilecek eğitmenler tarafından izlenir.

Anne babalarından birinin bir içki veya uyuşturucu sorunu olması, babalarının yeni öldüğü veya özellikle çok fazla aile içi kavga görmek görmek pek çok çocuğun yaşamlarını çok zor hale getirebilir. Bazen sosyal hizmetler bu konuda bir şeyler yapar. Çoğunlukla sosyal hizmetlerin müdahale eksikliği okullardaki çocuk ruh sağlığı konusunda çok çeşitli sorunların ortaya çıkmasını sağlar. Bu psikologlar tarafından belirlenir.

Ankara Ebeveyn Danışmanlığı

Ankara Psikiyatri Kliniği ve Terapi Merkezimiz, çocukların yaparak öğrenmesini destekler. Bütün aile ile çalışmak, resim yapmak, oynamak ve konuşmak terapinin parçasıdır. Daha büyük çocuklar ve gençler için terapistler ihtiyaç duydukları becerileri öğrenmeye odaklanan etkinlikleri ve fikirleri paylaşırlar. Duygular konuşur ve problem çözülür. Terapistler, çocuklar öğrendikçe övgü ve destek verirler. Çocukların kendilerine inanmasına ve güçlü yönlerini bulmalarına yardımcı olurlar. Terapi yararlı düşünme kalıpları ve sağlıklı davranış alışkanlıkları geliştirir.

Bir terapist çocukla ve ebeveynle birlikte buluşabilir veya yalnız çocukla buluşabilir. Çocuğun yaşına bağlıdır. Bir terapist, çocuklarına evde nasıl yardım edeceklerine dair ipuçları ve fikirler vermek için bir ebeveynle de görüşebilir.İlk olarak, terapist sizinle veya çocuğunuzla buluşmalı ve sorular sormalı ve dinlemelidir.  Bu, çocuğunuz ve problem hakkında daha fazla bilgi edinmelerine yardımcı olur. Terapist size nasıl yardımcı olabileceğini anlatır. Terapi ziyaretlerinde çocuğunuz öğrenmeye daha hazır hale gelir.


 

 

Erdem Psikiyatri Whatsapp Numarası