Yaygın Anksiyete (Kaygı) Bozukluğu Nedir?

Sıklığı, şiddeti, ve maruz kalınan sürenin uzunluğu bakımından hoşnut olunmayan sonuçlar yaratan kaygı duygusunun belirleyici olduğu psikolojik sorunların genel adıdır. En sık karşılaşılan kaygı bozuklukları, panik bozukluğu, sosyal fobiobsesif-kompülsif bozukluk, özgül fobiler, travma sonrası stres bozukluğu ve yaygın anksiyete bozukluğudur.

Bu sorunlarda kişi, yaşadığı kaygı ve korkularını kontrol altında tutmakta güçlük çeker. Kaygılı durumun kendisi veya olacağı beklentisi, kişinin günlük yaşantısının önemli bir bölümünde zihnini meşgul eder. Bu nedenle ailevi, akademik veya mesleki yaşantısında güçlüklerle karşılaşır; gündelik işlevselliği sekteye uğrar; sosyal ilişkilerinde sorunlar yaşar.

Kaygı bozukluklarında tanı psikiyatri uzmanları tarafından konur. Kaygı bozuklukları, bozukluğun türüne, kişinin yaşamı üzerindeki etkisinin şiddetine ve kişinin diğer öznel durumlarına göre sadece psikoterapiyle tedavi edilebileceği gibi, psikoterapiye eşlik eden ilaçlar kullanılarak da tedavi edilebilir. Yaygın anksiyete - kaygı bozukluklarının çoğunun tedavisi için kullanılan en yaygın psikoterapi yaklaşımı bilişsel davranışçı psikoterapidir.

Anksiyete psikolojide kaygı duymak, kaygılanmak olarak bilinmektedir. Aslında kaygı, tehlikeli durumlarda, “vücuda, meydana gelecek olan bir olaya karşı hazır olması gerektiğini haber veren” sinyaldir. İnsanda doğal ve gerekli olan kaygı hissedilmeye başladığında, nefes alış verişi ve kalp atışı hızlanarak kaslara daha fazla oksijen gitmesi sağlanır.

İnsanın doğası gereği vücut, tehlikeli durumlara kendini hazırlamak maksadıyla tetikte olmaya başlar. Doğal anksiyete (kaygı) olan bu hisler sayesinde, hayatta karşılaşılacak herhangi bir tehlikeli durumda vücudumuz reaksiyon vermesine yardımcı olmaktadır.

Bozukluk ise kaygı duygusunun normal hayat sürecinde herhangi bir tehlike yokken kendini göstermesi, uzun müddet devam etmesi ve kaygının vücutta oluşturduğu etkilerin çok güçlü hissedilmesiyle ortaya çıkan durumdur. Vücutta bu tepkilerin uzun süre devam etmesi söz konusu ise tedavi gereklidir.

Problemin ileri derece olması, kişinin günlük yaşamanı olumsuz etkileyerek, kişilerin karşılaştıkları her konuda en kötü sonucu düşünerek hareket etmesine neden olur. Aşırı endişe ve kaygı kontrol edilemeyecek boyuttadır ve hemen hemen her gün vardır ve gün boyunca sürer.

Kaygı Bozukluğu Nasıl Oluşur? 

Anksiyete hastalığının en önemli faktörü streslerdir. Anksiyetenin kalıtımsal faktörlerin yanı sıra çocukluk dönemi yaşam deneyimlerinin ve yaşanan olumsuz olayların etkisi ile ortaya çıktığı, kişilik özellikleri ve stresli bir yaşamın bozukluğunun da gelişiminde önemli rol oynadığı düşünülmektedir. Stresli bir yaşam hastalığı tetikler ve hasta daha kötüleşir.

Anksiyete Kaygı Bozuklukları Nedenleri

Anksiyete Belirtileri Nelerdir?

- Gergin, kaygılı, sıkıntılı olmak,
- Toplum içinde çekingen kalmak,
- Dikkat ve konsantrasyon güçlüğü, 
- Sürekli kötü bir şeyler olacak düşüncesi,
- Uykuya dalamama ve sık sık uyanma,
- Yorgunluk,
- Baş ve kas ağrıları,
- Tahammülsüzlük,
- Bulantı,
- Odaklanmakta güçlük,
- Ellerde titreme,
- Panik duygusu,
- Terleme,
- Sıcak basması önemli belirtilerdir

Kaygı Bozukluğu Nasıl Tedavi Edilir? 

Erdem Psikiyatri Merkezi'mize gelen hastalarımıza bir aile bütünlüğünde sorunlarının çözümü için tüm uzman psikiyatr ve psikologlarımızla (randevu için tıklayınız) birlikte hastalığın tanısının konması için gayret sarf etmekteyiz.

Kliniğimize başvuran hastalarımızın gerçekleştirilen muayeneler sonucunda hastalığının psikolojik mi, yoksa fizyolojik mi? olduğu teşhis edilmektedir. Erdem Psikiyatri Merkezimizde uzman psikologlarımız tarafından psikoterapi seansları ya da ilaç tedavileri uygulanabilir.

Ankara Anksiyete Tedavi Kliniği

Anksiyete - Kaygı bozukluğu rahatsızlığı olan hastalar çoğu zaman endişeyi yoğun bir şekilde hissettiklerinin farkındadır. Fakat kendilerini kontrol edemez ve sakinleşemez. Erdem Ankara Psikiyatri ve Psikolog Merkezi'mize gelen hastalarımız, merkezimizde bulunan uzman psikiyatri ve psikologlarımız tarafından muayene edilerek, hastalarımızın tedavisi için gerekli teşhis konulmaktadır.

Aklınıza gelen sorular hakkında bilgi almak için erdempsikiyatri.com/iletisim sayfasından bize ulaşabilirsiniz.

Erdem Psikiyatri Whatsapp Numarası