Doğru Terapist Nasıl Bulunur?

Online terapiden istenilen neticeyi elde edebilmek için ilk şart uygun ve doğru terapist konusunu çözmektir. Gelişen teknoloji sayesinde doğru terapisti bulmak her zamankinden çok daha kolaylaşmıştır. Ancak, bazı insanlar farklı kültürlere sahip terapistlerle çalışmanın önemli ve daha yararlı olduğunu düşünebilir. Böyle bir isteği gerçekleştirmenin bazen pek çok zorluğu olmaktadır.

Kültürel Farklılıklar Terapiyi Nasıl Engelleyebilir?

Online terapi aracılığıyla pek çok insan farklı kültüre sahip terapistlerle iletişim kurmuştur. Bu durum hem terapist hem de hasta açısında bazı yeni problemler oluşmasına sebep olmuştur. Çünkü; terapi sırasında söylenecek cümlelerin farklı anlamalara gelmesi ve farklı anlaşılması kaçınılmaz olmuştur. Hastalar aradaki kültür farkı nedeniyle terapistlerine detaylı açıklamalar yapmak ve diğer bir tabirle eğitmek zorunda kalmışlardır.

Ülkemizde pek görülmemekle birlikte Avrupa ve ABD gibi ülkelerde ırkçılık veya farklı etnik kökenler nedeniyle terapi esnasında bazı sorunlar meydana gelmiştir. Terapilerde terapisti eğitmek hastanın görevi değildir. Özellikle bu sebeplerden dolayı uzman bir terapist, ırkçılığın veya sınıfçılığın dünyada nasıl göründüğünü öğrenmelidir. Terapi sırasında bu hususlarla ilgili problem yaşamamak için azami gayreti göstermelidir.

Farklı Deneyimlerin Zorluğu

Bazı hastalar, sosyal olarak dışlanmış kimliğe sahip olmaları ve yaşamış oldukları bazı deneyimleri hakkında cahil ya da eğitimsiz yorum yapan bir terapist deneyimlemişlerdir. Bu durum, tahmin edebileceğiniz gibi, terapi sürecinin son derece olumsuz geçmesine ve sürecin oldukça bozulmasına neden olabilir. Bu tür ilişkiler ve yorumlar, danışan ve terapist arasındaki güveni onarılamayacak şekilde bozabilir. Bu nedenle, bazı insanlar terapötik alanda olumsuz deneyimler yaşadıktan sonra tekrar terapiye katılım yapmakta zorlanırlar.

Uzman terapistlere göre, az temsil edilen kimliklerin, terapi sırasında neye ihtiyaçları olduğunu sormak ve öğrenmek bazen göz ardı edilmektedir. Terapistler hastaların gözünde genellikle bir otorite figürü olarak algılanmaktadır.

Özellikle geçmişte bir terapistle olumsuz deneyim yaşayan kişiler tam olarak neye ihtiyacı olduğunu ve problemini tam olarak ne olduğunu izah etmekte zorlanmaktadırlar. Bu durum özellikle renkli yaşam süren insanlar, göçmenler, kadınlar veya farklı cinsel kimliklere sahip olanlar için geçerlidir. Terapinin tarihinden itibaren, bu gruplar hakkında istenilen başarı tam olarak elde edilememiştir.

Terapi Alanında Dinamik Değişim

Toplumun büyük bir bölümü, bu gruplardan insanların temel ihtiyaçlarının karşılanmasını istemenin bir şekilde “ekstra” olduğuna inanmaktadırlar. Bazı terapistler ve sağlık çalışanları da ne yazık ki bu şekilde bir algıya sahipler. Bu nedenle terapi alanında değişen ve çeşitlenen dünyaya göre değişim yaşanmalıdır.

Toplumsal alanda farklı olarak algılanan insanlara karşı kesinlikle dışlama yapmadan terapideki yeni metodlar çerçevesinde yaklaşım göstermek gerekmektedir. Terapi esnasında farklılıklar ifade edilecek olsa bile bu aşağılama yapılmadan ve sıradan bir durum olarak belirtilmelidir.

Bir Terapist Olarak Olumlu Bir Değişim Yaratın

Doğru terapist olarak üzerinde çalışabileceğiniz şeylerden biri, müşterilere deneyimlerini paylaşma ve kendi ihtiyaçlarını istedikleri şekilde ifade edebilmeleri için nasıl alan açılabileceği olmalıdır. Aslında, bunlar herhangi bir büyük danışmanlık kurumunun etik unsurlarından bazılarıdır. Ayrıca kendilerini istedikleri şekilde ifade edebilecekleri pozisyonu oluşturmak etik görevimizdir.

Terapistler olarak, hastaların ihtiyaç duydukları şeyleri paylaşmaları ve buna saygı duymaları için güvenli bir alan yaratmalıyız. Bir hasta, terapide başarı elde edebilmek için terapistinde olmasını istediği bazı özellikleri talep ediyorsa bu terapistler açısından son derece olumlu bir gelişmedir.

Eğer istenilen özellikler siz de mevcut değilse o özelliklere uygun doğru bir terapiste yönlendirme yapmalısınız. Hastanızın ihtiyaç duyduklarını aldığından emin olmak için daha uygun bir tavsiye vermelisiniz. Aksi takdirde, istemeden karşınızdakine zarar verirsiniz. Terapist ile katılımcı arasındaki ilişki net olmalıdır.

Müşteri Olarak Tercihlerinizi İletin

Potansiyel bir müşteri olarak, tercihlerinizin ne olduğunu ve tedaviden neye ihtiyacınız olduğunu paylaşmanız çok önemlidir. Terapideki başarınız için bu durum hayati öneme sahiptir. Terapi öncesi isteklerinizi ilgili kurma mutlaka iletmeli ve size uygun terapistin tespitine yardımcı olmalısınız. Doğru terapist için tercihleriniz şunlar olabilir:

-Daha genç veya daha yaşlı,
-Belli bir din,
-Erkek veya kadın,

Bu sistem doğru ve uygun terapistin sizinle iletişime geçmesi için önemlidir. Terapide başarının en büyük unsurlarından biri ve tartışmasız en önemli olanı hastanın ilerleme isteği ve başarı algısıdır. Çünkü; terapistin sizler için yapabilecekleri belli bir noktaya kadardır. Her işte olduğu gibi başarının anahtarı istemekte saklıdır.

Erdem Psikiyatri Merkezi, uzman personeli ve geliştirdiği yöntemlerle kişiye özgü çözümler sunar. Doğru terapist arayışında iseniz yapmanız gereken tek şey Erdem Psikiyatri Merkezi ile iletişime geçmektir.

Aklınıza taklına tüm sorular için erdempsikiyatri.com/iletisim sayfasından bize ulaşabilirsiniz.

Erdem Psikiyatri Whatsapp Numarası