Koronavirüsü Salgını ve Temizlik Takıntısı

Yeni tip Koronavirüsü (Covid-19) salgını, son günlerde tüm dünyada en önemli gündem maddesi haline gelmiştir. Ulusal ve uluslararası düzeyde koronavirüsün etkileri yoğun şekilde tartışılmaktadır. Ekonomiden spora, eğitimden gıda en endüstrisine kadar birçok sektör bu salgından etkilenmektedir.

Devletlerle birlikte insanlar da kişisel hijyeni sağlayarak salgını durdurabilir. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ve Sağlık Bakanlığımız kişisel tedbirlerin uygulanmasına yönelik sık sık uyarılarda bulunmaktadır. Kamuda ve özel sektörde çalışma koşulları yeniden düzenlenmektedir. Sosyal mesafe kavramı hayatımıza girmiştir. Tüm bu gayretler ile salgının temas alanının sınırlanması amaçlanmaktadır. Temizlik takıntıya dönüşmeden bu süreci atlatmak mümkündür.

Dünya Sağlık Örgütü Covid-19 Salgını Sırasında Ruh Sağlığı ve Psikososyal Değerlendirmeler konulu yazımıza erdempsikiyatri.com/dso-covid-19-salgini-sirasinda-ruh-sagligi-ve-psikososyal-degerlendirmeler linkinden ulaşabilirsiniz.

Salgını Önleyici Kişisel Temizlik Tedbirleri

Dünya Sağlık Örgütü, kişisel ve toplum sağlığı açısından konunun önemine dikkat çekmektedir. Pek çok kişi enfekte olmasına rağmen salgını çok daha hafif atlatmaktadır. Ancak bazıları hastalığı ağır şekilde yaşamaktadır. DSO yeni tip Koronavirüsüne karşı temel koruyucu tedbirler yayınlamıştır. Bunlar;

1.Ellerinizi düzenli olarak yıkayın. Bunun için alkol bazlı dezenfektanlar veya su ve sabun kullanın. Ellerinizi yıkamak virüsün ölmesini sağlar.

2.Sosyal mesafenizi en az 1 metre veya 3 adım olarak ayarlayın. Bu şekilde hapşıran veya öksüren insanlardan çıkan damlacıklardan etkilenmemiş olursunuz.

3.Ellerinizi göz, ağız ve burnunuza dokunmayın. Aksi halde ellerinize bulaşan virüslerin vücut içine alınmasını sebep olursunuz.

4.Hapşırma ve öksürme sırasında öncelikle tek kullanımlık peçete veya yoksa dirsek içini kullanın. Ardından peçetenizi değiştirin.

5.Ateş, öksürük ve solunum güçlüğü yaşıyorsanız en kısa zamanda tedavi merkezine başvurun. Bu sayede salgının yayılmasını engelleyebilirsiniz.

6.Yetkililer tarafından yapılan uyarı ve ikazlara uyun. Koronavirüsün tedavisindeki son gelişmeleri resmi kaynakları takip ederek öğrenin.

Salgını Durdurmak İçin Kullanılabilecek Temizlik Maddeleri

Yeni tip Koronavirüsün temas ve hava yolu ile bulaştığı bilinmektedir. Temas ettiği yüzeylerde de uzunca bir süre yaşayabilmektedir. Ev hijyeni için eve girişten itibaren düzenli tedbirlerimizi uygulamalıyız. Öncelikli olarak dışarıdan evimize virüs girişini engellemek çok önemlidir.

Dışarda kullandığımız eldiven ve maskeyi eve girmeden kapı önüne koyduğumuz bir çöp kutusuna atmak eve virüs taşımanın önüne geçer. Dışarıdan gelir gelmez doğrudan banyoya gitmek ve kıyafetlerimizi kirli sepetine atmak virüsün yayılmasını önler. Ardından elimizi en az yirmi saniye süreyle su ve sabun ile yıkmalıyız.

Evimizde yapacağımız temizlik kişisel temizliğimizle birlikte düşünülmelidir. Vücut temizliğimiz için su ve sabun yeterli olmaktadır. Evimizde sıkça temas ettiğimiz yüzeyler için çeşitli kimyasallar kullanılabilir. Bunları uygulamadan önce eldiven takmalı ve son kullanma tarihlerini kontrol etmelisiniz. Kimyasalları karıştırarak kullanmak da doğru değildir.

Temizlik sırasında havalandırmaya da dikkat edilmelidir. Gün içinde elimizin temas ettiği masa, sandalye, kapı kolu, priz, telefon, tablet, bilgisayar, uzaktan kumanda ve küçük ev aletleri belirli aralıklarla temizlenmelidir. Sulandırılmış çamaşır suyu, yüzey temizleyiciler ve dezenfektanlar bunun için uygundur. Kimyasal ürünlerden kaçınanlar doğal temizlik maddelerini de tercih edebilir. Sirke, limon ve karbonat hijyen için kullanılabilecek doğal temizlik ürünleridir.

Temizlik Nasıl Yapılmalıdır?

Bilim insanları ve yetkili makamlar kişisel hijyene dikkat çekmektedir. Örneğin, ellerin düzenli olarak su ve sabunla yıkanması önerilmektedir. Burada yeni bir soru akla gelmektedir. Bahsedilen bu sıklık ne kadar olmalıdır? Temizlik nasıl yapılmalıdır? Buradaki sıklığı belirleyecek olan bizim hayat şartlarımız ve ailemizdeki kişi sayıdır. Evden düzenli olarak dışarı çıkması gereken birileri varsa temizliği daha sık yapmak uygun olacaktır.

Evimizde her eşyayı aynı sıklıkta kullanmayız. Televizyon kumandasını her gün kullanırken fotoğraf albümüne ayda bir elimiz değer. Kişisel temas alanlarımız göz önüne alınarak kendi temizlik planımızı yapmalıyız. Elimizi her dışarıdan gelişimizde ve ortak kullanım alanlarına her temastan sonra yıkamak uygun olur. Yine her gün dokunduğumuz cisimler ve yüzeyler günlük olarak dezenfekte edilebilir.  Bu doğrultuda evimizde günlük ve haftalık temizlik planları yapabiliriz.

Temizlik Takıntısından Kurtulmanın Yolları

Kirli alanların temizlenmesi nispeten kolaydır. Gözle görülmeyen bir virüsün öldürülmesi ve hijyen sağlanması ise zordur. Temizlik yapmanıza rağmen yeterli hijyene ulaşamadığınızı düşünebilirsiniz. Bazı yüzeylerde hala virüsün var olduğu düşüncesi aklınızdan çıkmayabilir. Yapmanız gereken hazırladığınız temizlik planına bağlı kalmaktır. Bu sayede temizlik takıntısı geçebilir. Her şeye karşın;

1.Tekrar tekrar temizlik yapma isteğinizi frenleyemiyorsanız,

2.Sürekli temizlik yapmak yaşam konforunuzu iyice bozduysa,

3.Yeni temizlenmiş eşyalara kirli olduğunu düşünerek dokunamıyorsanız,

4.Temizlik yapma isteği yeme içme ve uyku düzeninizi etkiliyorsa,

temizlik takıntısından kurtulmanın yollarını öğrenmek ve destek almak için Erdem Psikiyatri Merkezine ulaşınız.

Erdem Psikiyatri, alanında bulunan birçok hastalığın teşhis ve tedavisi konusunda uzman kadrosu ile Ankara'da uzun yıllardır hizmet vermektedir.
Psikiyatri merkezimiz ile iletişime geçmek için lütfen erdempsikiyatri.com/iletisim bağlantısındaki iletişim sayfamızı ziyaret ediniz.

Erdem Psikiyatri Whatsapp Numarası