Tedaviye Bağlı Kalmanın Faydaları

Neden Zor Olsa Bile Terapiye Bağlı Olmalısınız!

Yollarınızı değiştirmek için ne kadar istekli olursanız olun, “Bu berbat bir şey. Dante 'Terapi'yi cehennemin onuncu katmanı olarak eklemeyi unuttu.”

Bu zor iş. Belki bir seans sırasında panik atak geçirdiniz veya kişiliğinizle ilgili bazı zor gerçekleri fark ettiniz. Bazen terapi sıkıcıdır ya da bilinmeyen problemlerden dolayı terapistinizin sıkıldığına ikna oldunuz. Her hafta aynı şeyler hakkında tekrar tekrar konuşuyorsunuz ve içinizde hiçbir şey değişmiyor.

Bırakma.

Evet, cazip. Bırakırsanız, annenizle olan ilişkiniz hakkında ikinci bir defa düşünmek zorunda kalmazsınız! Görkemli göründüğünü düşündüğün için affedildin - ama değil.

Tedavinin size özel yönleri var: Kendinizi anlamanıza yardımcı olmak ve endişenizi veya öfkenizi, depresyonunuzu, diğer zihinsel sağlık sorunlarınızı aşmak (ya da sadece hedeflerinizi takip etmek) için yollar bulmak.

Ne yazık ki, tedavi yolları her zaman kolay değildir. Ancak terapi zor olsa bile hedefinize doğru yürümeye devam edin. İşte nedeni.

Terapi Zor Olduğunda Gerçek

Terapi eğlenceli olsaydı, herkes terapötik süreci yaşamak isterdi. Ne yazık ki, iyi terapi bazen bilinçaltınıza ve ruhunuza derinlemesine inmeyi ve orada depolanan acı verici anıların ve duyguların neler olabileceğini ortaya çıkarmayı gerektirir. Bu duygu durumları bazen insanlarda rahatsızlık hissi uyandırır.

Terapistinizin ofisini düşündüğünüzde mideniz dönüyor ve elleriniz terliyor mu? Bu iyi bir işaret (iyi bir terapiste sahip olduğunuzu varsayarsak - nasıl kontrol edeceğiniz ). En hassas duygularınıza dalmaktan endişe duyuyorsanız, kendinizi suçlu hissetmeyin.

Ancak oturumlarınızı da iptal etmeyin. Çok az insan kalbini masaya çıplak bırakmanın heyecanını yaşar, ancak terapötik bir ilişki için duygusal dürüstlük gereklidir.

Ama belki de düşünüyorsunuz, “Terapi zor değil. O ediyor sıkıcı .” Üç haftadır aynı konular hakkında konuşuyordunuz: kız kardeşinizle olan ilişkiniz veya iş stresiniz. Zor. Hatta biraz sıkıcı bile olabilir. Ancak, sohbetlerinizin tekrarlardan oluştuğunu hissetseniz de, sizin için önemli bir şeyin etrafında döndüğünüzü unutmamalısınız.

Hala aynı şeyden bahsediyorsanız, çözülmesi gereken çözülmemiş bir şeyi gösterir. Daha fazla zaman ve duygulara yoğunlaşmanız sorunlarınızın gerçekliğini çözmenize yardımcı olacaktır.

Acı Veren Duyguların Üstesinden Gelmek İçin Onları Hissetmelisiniz

Terapide acı verici duygular yaşarsınız (ve evet, bu zor olabilir). Unutmayın, ancak bu acı dolu duyguları eğitimli bir profesyonelle birlikte yaşamak uzun vadede hayatınızı daha iyi hale getirecektir.

Diyelim ki geçmişinizde travmatik bir olay yaşadınız. Zamanla, beyniniz bu hafızayı atlamak için kısa yollar yarattı, bu yüzden düşünmek zorunda değilsiniz.

Ancak bu kısa yollar, TSSB, kaygı veya öfke sorunları gibi kendi sorunlarına neden olur. Beyninizi yeniden bağlamanın ve sorunu hafifletmenin tek yolu, bu hafızayı bir akıl sağlığı uzmanının yardımıyla işlemektir.

Bu süreç işliyor. En kötü, en acı dolu anılarınızı, bazen bir kereden fazla, yeniden yaşamaktan daha az eğlenceli bir şey yoktur. Ancak faydaları muazzam. Bu yüzden acı çekse bile terapiye sadık kalın.

Tedaviye Bağlı Kalmanın Faydaları

Terapi süreci özellikle acı duygusu verdiğinde, daha iyi olduğunu unutmamalısınız.

Terapi her zaman sefil olmaz. Serçe parmak sözü. Düzenli olarak tedavi görerek tedaviye bağlı kalmanın birçok faydası vardır. Endişelerinizi her hafta boşaltmak için yerleşik bir yeriniz olacak. Yeni zorluklarla nasıl başa çıkacağınızı öğreneceksiniz. Kaygı veya depresyon gibi, ele almak istediğiniz zihinsel sağlık endişeleri de zamanla iyileşecektir.

Ancak bu başarılar, terapinin zor, emici kısımlarından sızmayı ve bırakmayı gerektirmez. İyi bir terapi seansının getirebileceği bir başarı hissinden daha iyi bir his yoktur - ilk sabah hariç kaygısız uyanırsınız. Bilinçaltınızda inşa edilen tüm çöpleri açmak zor bir iş gerektirir ve genellikle eğlenceli değildir. Ama terapi süreci değerlidir.

Ağrılı düşünceler ve duygularla yaşamak zor olsa bile terapiye bağlı kalmak bazen zihinsel sağlığınız için gereklidir. Terapistler sizinle zor duygular içinde çalışmak üzere eğitilirler, yani bu duygularla başa çıkmanız gerekir.

Evet. Gerçekten terapi zor bir iştir.

Ancak tedaviye bağlı kalma ile tedaviyi başarıyla tamamlamak kendi ödülünü yaratır: hafif bir zihinsel yük, yeni zorlukları ele almak için daha iyi araçlar ve artan bir öz-değer duygusu. Öyleyse devam et. Kesinlikle.

Aklınıza taklına tüm sorular için erdempsikiyatri.com/iletisim sayfasından bize ulaşabilirsiniz.

Erdem Psikiyatri Whatsapp Numarası