Essitalopram Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Essitalopram antidepresan bir ilaçtır. Günümüzde her entiteprasan olan ilaçları kendi inisiyatifimize göre kullanmaktan kaçınmak sağlık açısından çok önemlidir. Essitalopram on iki yaş üzerindeki yetişkinler de kullanılması uygundur. İlaç aynı zamanda panik bozukluğu, sosyal anksiyete ve obsesif kompulsif bozukluklara karşı da kullanılmaktadır.

Bu ilacın kullanımını ve ne için olduğunu internet aracılığıyla kontrolsüz ve yanlış bir biçimde bilgilendirmelerden kaçınılmalı ve bu durumu koruyabilmek için sağlık kuruluşlarında bulunan doktorlardan, psikiyatri uzmanlarından veyahut evinize yakın sağlık ocaklarından bilgi edinmeniz hem sizin için hemde beden sağlığınız için daha iyi olacaktır.

Fluoksetin Kullananlar İçin Önemli Bilgiler bağlantısındaki sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Essitalopram başta belirtiğimiz gibi genel olarak depresyon tedavisinde kullanılır. Yaşlılılar, gebelik ihtimali olanlar, hamileler 18 yaş altı kişiler, kalp hastalığı yada diyabet, epilepsi, karaciğer veya böbrek fonksiyonunda bozukluk olanlar daha önce mani geçirenler geçmişte mani yada piskotik bozukluk tablosu olanlar, EKT uygulanmakta olan kişiler dar açılı glokom olarak bilinen göz hastası olan hastalarda geçmişte mide bağırsak kanaması geçirmiş kişilerde dikkatli kullanılmalıdır.

Eğer göz ardı edilip kullanılırsa vücutta başka tahribatlara yol açabileceği gibi varolan hastalıkları da tetikler. Günümüzde bilinçsizce kendi kafasına göre alınan depresyon ilaçları insan sağlığını etkilemekte ve vücutta kalıcı hasarlara yol açabilmektedir. 

Bu ilaç MAO inhibitörü grubu olanlar da ve halen manik döneminde olan kişiler de kullanılmaması gerekmektedir. Bunların dışında doktorunuz Essitalopramı burada sıralanmamış olan başka bir durum içinde uygun görebilir. 
Essitalopram genellikle tok karnına günde bir defa bütün tablet olarak bir bardak su ile alınır.  Mümkün olduğunca aynı saatte alınması kullanılan ilacın vücutta daha etkili sonuçlar almasını sağlar.

Sertralin Lustral Kullananlara Önemli Bilgiler

Essitalopram Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler, Essitalopram nedir, Cipralex

Her ilaç kendi bünyesinde doğru zaman ve düzenli kullanımda vücuda bırakacağı etkiyi de gösterir. Eğer ilacı sıvı halde alıyorsanız ilaca ait orijinal kabını kullanmanız gerekmektedir evinizde bulunan kaşık vs bir aparatı kullanmaktan kaçının.

Eğer kullandığınız antidepresan ilaç ve depresyon tedavisinde kullanılan ilaç Essitalopram vücudunuza yan etki yaparsa bunun etki riskini azaltmak için doktorunuz düşük dozda kullanmanızı ve daha sonraların da durumunuza göre ilacın dozunu artırmaya başlayacaktır. Daha fazla veya daha çok ilaç almaktan sakının.

Ritalin Yan Etkileri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Dikkatle doktorunuzun talimatlarına uyarak hareket etmeniz sizin için önemli bir unsurdur. Bu ilacın kullanmaya devam ettiğinizde kendinizi iyi hissetme, rahatlama, ferahlama durumlarında ilacı kendi kafanıza göre bırakmayın ve kesinlikle doktorunuza başvurun. İlaç aniden bırakıldığında vücutta beklenilmeyen tepkiler oluşur ve bazı yakınmalarınız daha kötü olabilir.

Örneğin: yüksek dozlarda kullanılıp daha sonra aniden kesilme durumunda kişiler de sinirlilik, baş ağrısı, uyuşukluk, karıncalanma, uyku sorunları, kafa karışıklığı izlenebilir. Essitalopramin yararını hissedebilmek için en az 3-4 hafta kullanılmış olmanız gerekir. Bazen doktorlar 6 hafta kadar beklemeyi tercih edebilir.

Essitalopram Aşırı Doz Alımı

Essitalopram aşırı kullanıldığında kişide belirti olarak ajitasyon, nöbetler, bulantı, baş dönmesi, kalp atışında değişiklikler hızlı veya düzensiz olabilir ve düşük kan basıncı bu durumda en yakın acil servise baş vurunuz.

Günümüzde yaşanılan olaylar, kişiler olaylara verilen tepkiler, bakış açıları, psikolojik sorunlar, psikolojik dengesizlikler bir çok antidepresan kullanımını da beraberinde getirmektedir.

Erdem Psikiyatri, alanında bulunan birçok hastalığın teşhis ve tedavisi konusunda uzman kadrosu ile Ankara'da uzun yıllardır hizmet vermektedir.
Psikiyatri merkezimiz ile iletişime geçmek için lütfen erdempsikiyatri.com/iletisim bağlantısındaki iletişim sayfamızı ziyaret ediniz.

 

Erdem Psikiyatri Whatsapp Numarası