Depresyon Nedir? 

Depresyon, aşırı üzüntü, sevilen şeylere ilgi kaybı ve düşük motivasyon olarak tanımlanabilecek bir hastalıktır.

Hayattaki olumsuz olaylarla birlikte üzüntü ve umutsuzluk duygularını yaşamak normaldir. Bu tür olumsuz olaylar sevilen birinin kaybı, yaşamımızı etkileyen büyük değişiklikler, stres ve  hayal kırıklığı gibi durumlardır. Üzücü duygular çoğunlukla onlarla mücadele ettikçe ve başa çıktıkça çözülür. Birisini kaybetme durumunda kaybın acısı aylarca devam edebilir ve doğum günleri gibi veya yıl dönümleri gibi kaybı hatırlatan önemli zamanlarda tekrar hatırlanabilir. Hayatın tadını çıkarabilmek depresyonda olunmadığının göstergesidir. 

Depresyon yaygın bir hastalıktır ve ortalama her üç kişiden biri hayatlarının bir döneminde büyük bir depresif olay yaşamaktadır. Çoğu depresyon vakası hafif olur ancak %10-20 gibi bir oranda ise daha ciddi bir depresyon olayı yaşanır. 

Depresyon Belirtileri Nelerdir?

Psikolojik Belirtiler:

Tükenmişlik Hissi; Kendini yorgun, güçsüz hiçbir şey yapmaya istekli hissetmemek. Tükenmişlik sendromu hissetmek de denilebilir. Bu tükenmişlik günün bir çok saatinde hissedilebilir ancak bazı zaman dilimlerinde artabilir. Tükenmişlik ve mutsuzluk hali bazen günlerce bazen haftalarca sürebilir.  

Sıradan işlerde ilgisizlik ve zevk almama

Enerji düşüklüğü, odaklanma güçlüğü, verimsiz düşünce, problemleri çözme ve karar vermede zorlanma depresyon belirtisidir. 

Özellikle suçlu olunan ya da suçlu hissedilen hoş olmayan düşünceleri tekrar tekrar hatırlamak, kendini kötü ve değersiz bir insan hissetmek.  

Ölmenin yaşamaktan daha iyi olacağının düşünülmesi. 

Fiziksel belirtiler:

1. Aşırı iştah ve kilo kaybı.

2. Cinselliğe karşı ilgi kaybı.

3. Fiziksel olarak spor vb. aktiviteler içinde bulunulmasa dahi kendini enerjisiz hissetmek. 

4. Yorgun hissedilmesine ve uykusuz olunmasına rağmen yeterince uyuyamamak. Özellikle sabahları normal saatten bir iki saat önce uyanmak ve uyku kalitesi açısından da yeterli kalitede olmayan uyku.  Ancak yine de bazı insanların normal uyudukları zamana kıyasla daha fazla uyuması durumu da görülebilir. 

5. Faaliyetlerde ve konuşmada yavaşlık

Bu özelliklerden bazılarının olması depresyon belirtisi olarak değerlendirilebilir ancak bu semptomlardan en az beş tanesinin birlikte olması erken uyarı olarak değerlendirilebilir ve bu durumda bir doktora görülmesi tavsiye edilebilinir. 

Erdem Psikiyatri Whatsapp Numarası