Fluoksetin Nedir?

Fluoksetin, seçici serotonin geri alım inhibitörü olarak bilinen antidepresan ilaç grubuna dahildir. Depresyon tedavisinde, obsesif kompulsif bozukluk, yeme bozukluğu tedavisinde kullanılır. Depresyon tedavisinde yaygın olarak kullanılan ve oldukça etkili olan bu ilaç, eski antidepresanlara göre daha az yan etkiye sahiptir. Prozac, Zedprex, Deprex, Florak, Fulsac, Depset, Target gibi ilaçların içinde antidepresan madde olarak bulunur.

Fluoksetin Kullanımı Yan Etkileri

Aşağıda belirtiler özellikler ve kullanım talimatları fluoksatin içeren ilaçların tamamı için geçerlidir.

Bir Makale Önerisi : Essitalopram Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hangi Hastalıkların Tedavisinde Kullanılır?

Fluoksatin etken maddeli ilaçlar depresyon, obsesif kompulsif bozukluk, panik atak, adet öncesi sendromu (pms), yeme bozukuğu (blumia) tedavisinde kullanılır. Fluoksatin içerikli antidepresan kullanımı, duygu durumunuzu yükseltir, enerji düzeyinizi artırır. Günlük yaşam işlevlerini sürdürebilmenize, işlerini yapabilmenize yardımcı olur. Korkularınızı, endişelerinizi, istenmeyen düşüncelerinizi azaltır. Günlük yaşam içinde tekrarlı olarak yaptığınız yıkama, sayma, kontrol etme gibi davranışları gerçekleştirmenize sebep olan dürtüyü azaltabilir. Adet öncesi (premenstrüel) dönemde görülen sinirlilik, gerginlik, iştah artışı ve depresyon gibi semptomları azaltabilir. Blumia nevroza hastalığında görülen aşırı yeme ve kusma durumlarının kontrolünde faydalı olabilir. Travma sonrası stres bozukluğu ve buna bağlı gelişen uyku bozuklukları (narkolepsi, katapleksi) tedavisinde kullanılabilir.

Kullanımında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Fluoksatin kullanımı aşağıda belirtilen durumlarda sakıncalıdır.

1. Epilepsi,

2. Diyabet,

3. Mide hastalıkları (ülser),

4. Oniki parmak bağırsağı hastalıkları,

5. Karaciğer hastalıkları,

6. Diüretik (idrar söktürücü) kullanımına bağlı sodyum seviyesi düşüklüğü, 

7. İntihar düşünceleri,

8. Manik depresif tablo,

9. Ailede bipolar manik depresyon ve intihar girişimi öyküsü.

Bir öneri : Sertralin Lustral Kullananlara Önemli Bilgiler

Fluoksatin kullanırken herhangi bir cerrahi operasyon geçirilecekse bunu doktorunuza bildiriniz. Fluoksatin maddesi kalp ritmine etki edebilir. QT uzaması denen bu durum, kalp atışı düzensizliği, baş dönmesi ve bayılma gibi etkilere neden olabilir. Bu yüzden aşağıda belirtilen durumları yaşıyorsanız fluoksatin içerikli antidepresan kullanmadan önce, bunu doktorunuza bildiriniz.

1. Kalp hastalıkları ile ilgili bir ilaç kullanıyorsanız,

2. Nabız düşüklüğü, kalp yetmezliği varsa,

3. Ailede kalp hastalığı görülüyorsa,

4. İdrar söktürücü (diüretik) bir ilaç kullanıyorsanız,

5. Terleme, ishal, kusma rahatsızlığınız ciddi seviyedeyse (potasyum, magnezyum kaybı artabileceği için).

Hangi İlaçlarla Kullanılamaz?

Fluoksatin etken maddesi, fluoksatin içeren ilacı kullanmayı bıraksanız bile haftalarca vücutta kalır. Bu yüzden ilaç kullanmıyor bile olsanız başka ilaçlarla etkileşim ihtimali vardır. 5 haftadan daha kısa bir süre içinde fluoksatin etken maddeli antidepresan kullandıysanız herhangi bir ilaç kullanmadan önce doktorunuza, eczacınıza danışınız. Alkol ile de etkileşime girdiği için fluoksatin kullanırken alkol alınmamalıdır. 

Ritalin Yan Etkileri Hakkında Bilmeniz Gerekenler adlı makalemizi okumak ister misiniz?

Ciddi Düzeyde Etkileşimde Oluğu İlaçlar:

1. Pimozid ve tiyoridazin (QT uzaması yapan ilaçlar),

2. MAO inhibitörleri,

3. Trisiklik antidepresanlar,

4. Serotonin geri alım inhibitörleri,

5. Metoprolol,

6. Mekitazin,

7. Lityum,

8. Tramadol,

9. Kan sulandırıcı ilaçlar,

10. Sarı kantaron takviyeleri,

11. Aspirin,

12. Difenhidramin, setirizin gibi alerji ilaçlar.

Hamilelik ve Emzirme Döneminde Kullanımı

Gebelik döneminde fluoksatin kullanımına ilişkin yeterli bilgi yoktur. İlaç kullanma zorunluluğu yoksa kullanılmamalıdır. Gebeliğin son üç ayında kullanımına bağlı olarak nadiren bebekte, doğduktan sonra uykusuzluk, beslenme ve solunum güçlükleri, kas sertliği, nöbet görülebilir. Bu durumlar görülürse hemen bir pediatriste başvurunuz. Gebelikte depresyon da bebek için zararlı olduğundan, kullanırken gebelik planlarsanız depresyon tedavileri hakkında doktorunuzdan bilgi alınız. Fluoksatin anne sütüne geçer. Bu yüzden emzirme döneminde kullanımı hakkında doktorunuza danışınız. Doktorunuz ilacı kullanmanızı önerirse, ilaç anne sütüne geçtiği için bebeğinizde iştahsızlık, uyku bozuklukları, huzursuzluk, kolik ağrılar oluşabilir.

Sertralin Lustral Kullananlara Önemli Bilgiler adlı makalemizi okumak ister misiniz?

Kullanımıyla (Prozac, Zedprex, Deprex, Florak, Fulsac, Depset, Target) İlgili Önemli Uyarılar

Fluoksatin ciddi yan etkileri olan, bağımlılık, kanser, kısırlık yapacak bir ilaç değildir. Birçok psikolojik rahatsızlığın tedavisinde kullanılan ve etkili olan bir ilaçtır. İntihar düşünceleri ve girişimleri konusunda önleyici etki yapar. Ancak nadiren de olsa 25 yaşından genç kullanıcılarda depresyon, intihar düşünceleri, girişimleri görülebilir. 25 yaşından küçük gençlerin fluoksetin kullanma durumunda ilacın riskleri ve faydaları konusunda doktorunuzdan ayrıntılı bilgi alınız. Başkasına önerilmiş ilacı kesinlikle kullanmayınız. İlaç kullanımıyla beraber anormal davranış değişiklikleri, hastalık belirtilerinde kötüleşme, intihar düşüncesi ve girişimi gözlenirse mutlaka doktorunuza başvurunuz. Özellikle ilacın dozunu artırma aşamasında oluşan semptomların takibinde dikkatli olunuz.

Yan Etkileri 

Yaygın Yan Etkiler : Fluoksatin, en az yan etkili antidepresanlardan biridir. Aşağıda belirtilen yan etkiler yaygın görülür ve genellikle ilaç kullanımına başlanan ilk günlerde görülür ve geçicidir. 10 gün içinde geçmemesi, belirtilerin şiddetlenmesi durumunda doktorunuzu bilgilendiriniz.

1. Mide bulantısı,

2. Baş dönmesi, baş ağrısı,

3. Uyuşukluk,

4. Güçsüzlük, yorgunluk,

5. Uyku sorunları,

6. İshal.

Ciddi Yan Etkiler : Her 100 kişiden 1’inden daha azında rastlanan ciddi yan etkiler de mevcuttur. Aşağıda belirtilen yan etkilerle karşılaşırsanız mutlaka doktorunuza ve gerekli olması durumunda en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

1. Baş ağrısı, hafıza problemleri, ciddi düzeyde dikkat dağınıklığı, mantıklı düşünememe, epilepsi nöbetleri, denge kaybı,

2. Ciddi düzeyde baş dönmesi, bayılma,

3. Göğüste sıkışma, ağrı ve nefes kesilmesi,

4. Kendine zarar verme ve intihar eğilimi,

5. Yerinde duramayacak kadar hareketli olma, sabit duramama, 

6. Aşırı neşeli veya heyecanlı hissetme,

7. Kadınların regl döneminde kanamasının artması ya da iki dönem arasında ara kanamaların görülmesi,

8. Dışkıda, idrarda kan görülmesi, kanlı kusma ya da kanlı öksürük gibi anormal kanamaların olması,

9. Durdurmakta zorlandığınız kanamalar,

10. Ciddi düzeyde alerjik reaksiyonlar,

11. Erkeklerde 4 saat veya daha uzun süren ağrılı ve uzun süreli ereksiyon görülebilir. İlaç kullanımını bırakın ve hemen bir sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Fluoksetin Alerjisi

Çok nadir de olsa bazı kişilerde fluoksatin alerjisi olabilir. Fluoksatin kullanırken aşağıda belirtilen semptomlardan biriyle karşılaşırsanız en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

1. Derinin kaşınması, kızarması ve soyulması,

2. Göğüs ve boğazda sıkışma,

3. Nefes alma ve konuşmada güçlük çekme,

4. Dil, dudak, ağız, yüz, deri veya boğazda şişlik.

Risperdal Nedir ve Ne İçin Kullanılır? adlı makalemizi okumak ister misiniz?

Serotonin Sendromu

Fluoksatin kullanımı nadiren de olsa bazı kişilerde çok ciddi bir durum olan serotonin sendromuna sebep olabilir. Fluoksatin serotonin seviyesini artırdığı için, fluoksetinle beraber başka antidepresanlar kullanmak ya serotonin takviyeleri almak, serotonin sendromu oluşumu riskini artırır. Halüsinasyon, şiddetli baş dönmesi, koordinasyon kaybı, kalp atışında hızlanma, ateş, yoğun huzursuzluk, şiddetli bulantı/kusma/ishal, kramplar ve titreme belirtilerindendir. Bu durumda en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

 

 
 
 
 
 
                                     
Erdem Psikiyatri Whatsapp Numarası